Prowansja - Lazurowe Wybrzeże - Perły turystyczne Prowansji, kuchnia prowansalska, ratatuj, oliwa z oliwek - kawałek słońca Prowansji w szkle, opisy, przewodnik, pogoda. • Wakacje •
Wakacje Supermarket


Lazurowe Wybrzeze - pogoda, hotele, opinie, wczasy i wakacje - okiem ekspertów
PROWANSJA - LAZUROWE WYBRZEŻE
Perły turystyczne Prowansji, kuchnia prowansalska
Lazurowe Wybrzeze - Francja, wczasy - opinie ekspertów


Francja - Prowansja.

Prowansja (fr. Provence) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, nad Morzem Śródziemnym, na wschód od dolnego biegu Rodanu. Jest to region w pasie przybrzeżnym – wypoczynkowy i turystyczny o światowej sławie (Lazurowe Wybrzeże). Prowansja wchodzi w skład regionu administracyjnego Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. Ważniejsze miasta: Marsylia, Tulon, Nicea, Aix, Cannes, Antibes.Dzięki bliskości Morza Śródziemnego, klimat Prowansji jest łagodny, śródziemnomorski z gorącym i suchym latem oraz krótką i łagodną zimą. W zimie często pojawia się Mistral wiejacy z północy, okresowo przynosząc napływ chłodnego powietrza. W północnej części regionu Prowansji zimy są surowsze, co nasila się wraz ze wzrostem wysokości. Na wyżej położonych obszarach, klimat nabiera charakteru alpejskiego.

Perły Prowansji.

Region Prowansji obejmuje lazurowe wybrzeże (w tym Niceę, Cannes i legendarny francuski kurort - Saint Tropez), więc prowincję można nazwać jedną z najbardziej znamienitych we Francji. Największe miasto w Prowansji - to tętniący życiem port w Marsylii. Ale tu jest także najpiękniejsze miasto w Prowansji, Avignon. A w Avignon: Pałac Papieski z masywnymi ścianami, ogrody Rocher-de-Dome z widokiem na Rodan, most Saint- Brezene, a wszystkie te miejsca zapraszają na romantyczny spacer z kieliszkiem wina w jednej ręce i owoców z oliwek w drugiej ... Prowansja stanowiła także inspirację dla malarzy takich jak: Vincent van Gogh, Paul Cezanne, Paul Gauguin, Pablo Picasso.

Kuchnia prowansalska

Prowansja zdecydowanie uchodzi za gastronomiczną prowincją Francji, lokalne przyprawy - rozmaryn, koper, kminek, dzikie zioła, bazylia, i rozmaite trufle - to jest prawdziwe bogactwo Prowansji.. Bakłażan i pomidory - zestawione razem - słynne już w Polsce, sałata "Ratatuj" (Ratatouille - francuski gulasz z warzyw). A jeszcze z Prowansji pochodzi słynny majonez zwany "prowansalskimi", i tylko tutaj jest przygotowany wyłącznie z naturalnych surowców. Podstawy kuchni francuskiej szczególnie uwidaczniają się w Prowansji, m.in. oliwa z oliwek, ryby i owoce. I wszystkie podawane potrawy są w naczyniach, ukryte wśród znanych prowansalskich ziół.

Pamiątki z Prowansji.
Podczas pobytu w Prowansji, nie zapomnij kupić kilka butelek oliwy z oliwek - kawałek słońca w szkle, a będzie przez długi czas podgrzewać w Waszym domu piękne wspomnienia z pobytu w tej znamienitej prowincji Francji.

 

Afryka artykuły

Autor: Prawa do artykułu należą do LazuroweWybrzeze.com

 Bookmark and Share

LINKI SPONSOROWANE
LAZUROWE WYBRZEŻE
PRZYDATNE INFORMACJE

Lazurowe Wybrzeże - Podstawowe Informacje Podstawowe Informacje
Lazurowe Wybrzeże - Noclegi Noclegi
Lazurowe Wybrzeże - Hotele Hotele
Lazurowe Wybrzeże - Morze Śródziemne Morze Śródziemne
Lazurowe Wybrzeże - Plaże Plaże
Lazurowe Wybrzeże - Pogoda Pogoda
Lazurowe Wybrzeże - Prowansja Prowansja
Lazurowe Wybrzeże - Mapy Mapy

KURORTY

Lazurowe Wybrzeże - Antibes Antibes
Lazurowe Wybrzeże - Cannes Cannes
Lazurowe Wybrzeże - Eze Eze
Lazurowe Wybrzeże - Grasse Grasse
Lazurowe Wybrzeże - Menton Menton
Lazurowe Wybrzeże - Nicea Nicea
Lazurowe Wybrzeże - Saint Tropez Saint Tropez

INNE
Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania Lazurowego Wybrzeża 🌞