Lazurowe Wybrzeże - Monako, Księstwo Monaco, Grimaldi, Stare Miasto, Monte Carlo, La Condamine i Fontvieille, Monaco Grand Prix Formula-1, waluta, klimat, napiwki w Monako, Rytuał w Monaco.• Wakacje •
Wakacje Supermarket


Lazurowe Wybrzeze - pogoda, hotele, opinie, wczasy i wakacje - okiem ekspertów
MONAKO - LAZUROWE WYBRZEŻE
Stare Miasto, Monte Carlo, La Condamine i Fontvieille
Lazurowe Wybrzeze - Francja, wczasy - opinie ekspertów


Księstwo Monako.

Księstwo Monako, jedno z najmniejszych państw na świecie (powierzchnia 1,95 km kw.).. Położone w południowej Europie, na wybrzeżu Morza Śródziemnego, w pobliżu granicy Francji i Włoch. Graniczy z francuskim departamentem Nadmorskich Alp. Monako to połączone Stare Miasto, Monte Carlo, La Condamine (centrum biznesowe i port) i Fontvieille (strefa przemysłowa).Głównym źródłem dochodów Monako jest turystyka, która przynosi 15% dochodów państwa; to właśnie dla turystów z zasobnymi portfelami zlokalizowane są tutaj liczne kurorty na wybrzeżu, kasyna gry.

Stolica - Monaco.

Stolica kraju, miasto Monako (3000 lat), pięknie położona na płaskiej skalistej powierzchni na ogół zachowała średniowieczny wygląd. Do głównych atrakcji miasta zalicza się: książęcy kompleks pałacowy zbudowany w 13-19 wieku, słynne muzeum oceaniczne rocznie odwiedzane przez wielu turystów, Muzeum Antropologii, zespół katedralny wybudowany pod koniec 19 wieku w pseudoromańskim stylu. W La Condamine zamieszkuje większa część populacji księstwa Monaco. Tam znajduje się port, Biblioteka Narodowa i stadion.

Pałac Książęcy.

Pałac Książęcy - rezydencja panującej w Monako rodziny Grimaldi. Kiedy książę jest w pałacu,na wieży kościoła Mariackiego powiewa sztandar książęcy. Pałac położony jest na klifie, stromo schodzącym do morza, na miejscu twierdzy zbudowanej przez Genueńczyków w 1215 roku. Plac przed Pałacem otoczony jest przez baterię dział, odlanych w czasach Ludwika XIV. Z niego roztacza się wyjątkowy widok na port, Monte Carlo, Fontvieille, na północnym-wschodzie do Bordighera we Włoszech i do Cap-d'Ail we Francji na południowym-zachodzie. Każdego dnia, dokładnie o 11:55, przed głównym wejściem do pałacu zaczyna się zmiana warty. Karabinierzy w galowych mundurach (czarne-zimą, białe-latem) wykonują rytuał, który nie zmienił się od ponad wieku.

Monaco Grand Prix Formuły 1
Od 13 do 16 maja 2010 roku w Monako odbył się 68-y Grand Prix Monako - 6 rund Formuły-1. Zwycięzcą etapu został zawodnik zespołu Red Bull Renault, Mark Webber.

Klimat
Śródziemnomorski, z suchym latem i ciepłą deszczową zimą. Słoneczna pogoda jest tutaj ponad 300 dni w roku. Średnia temperatura lipca to 22-23 C, w styczniu - +10-11 C. Pora deszczowa w styczniu i lutym (prawie 60 deszczowych dni w roku). Przymrozki w zimie są rzadkie i nie przekraczają -3 C.

Waluta - euro
Banki są czynne od 9.00 do 16.30 (przerwa na lunch - od 12.00 do 14.00). Sklepy są czynne od 9.00 do 12.00 i od 15.00 do 19.00.
Napiwki - kelner w wysokości do 10% sumy rachunku, taksówkarz - około 10% od wskazania taksometru.

 

Afryka artykuły

Autor: Prawa do artykułu należą do LazuroweWybrzeze.com

 Bookmark and Share

LINKI SPONSOROWANE
LAZUROWE WYBRZEŻE
PRZYDATNE INFORMACJE

Lazurowe Wybrzeże - Podstawowe Informacje Podstawowe Informacje
Lazurowe Wybrzeże - Noclegi Noclegi
Lazurowe Wybrzeże - Hotele Hotele
Lazurowe Wybrzeże - Morze Śródziemne Morze Śródziemne
Lazurowe Wybrzeże - Plaże Plaże
Lazurowe Wybrzeże - Pogoda Pogoda
Lazurowe Wybrzeże - Prowansja Prowansja
Lazurowe Wybrzeże - Mapy Mapy

KURORTY

Lazurowe Wybrzeże - Antibes Antibes
Lazurowe Wybrzeże - Cannes Cannes
Lazurowe Wybrzeże - Eze Eze
Lazurowe Wybrzeże - Grasse Grasse
Lazurowe Wybrzeże - Menton Menton
Lazurowe Wybrzeże - Nicea Nicea
Lazurowe Wybrzeże - Saint Tropez Saint Tropez

INNE
Życzymy Państwu udanego i bezpiecznego zwiedzania Lazurowego Wybrzeża 🌞